World Cafe

Opublikowano: 2024-05-26 21:46

World Cafe to metoda prowadzenia dyskusji, wymiany poglądów i pomysłów. Popularna w amerykańskich korporacjach, konsultacjach społecznych, ale też w edukacji. Uczestnicy spotkania, podzieleni na kilkuosobowe grupy, dyskutują w obecności moderatora – znawcy tematu, przy jego stoliku. Po upływie wyznaczonego czasu, przechodzą do następnych stolików i omawiają inny temat w obszarze jednego, głównego zagadnienia. Grupy przemieszczają się do kolejnych moderatorów do czasu, aż przedyskutują kilka różnych zagadnień.

Metodą World Cafe uczniowie klas 2R i 2B rozważali wiele aspektów upadku Związku Radzieckiego i przemian demokratycznych w Europie Środkowo-Wschodniej w latach 80-ych XX wieku. Poruszali obszary ekonomiczne, polityczne i społeczne. Po zebraniu i uporządkowaniu poglądów swoich dyskutantów, sześciu moderatorów przedstawiło wnioski i efekty rozmów.

Mamy nadzieję na kolejne spotkania sprzyjające rozmowie, integracji i nauce w miłej atmosferze. Gościem, kibicującym uczniom była Pani Agnieszka Górzyńska - metodyczka z Miejskiego Ośrodka Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy.