Dni wymiany doświadczeń zawodowych

Od 13 do 15 czerwca 2022 roku odbyły się Dni wymiany doświadczeń zawodowych. W ramach tego przedsięwzięcia odbyły się następujące działania:

Uczniowie trzeciej klasy geodezyjnej, którzy odbyli staż w Portugalii dzielili się swoimi umiejętnościami zawodowymi z koleżankami i kolegami z klasy pierwszej i drugiej geodezyjnej.

Pomiary sprzętem geodezyjnym wykonano 13 czerwca 2022. Stażyści mogli przekazać swoje umiejętności w obsłudze tachimetru i tyczenia prostych elementów. Następnie udali się do sali komputerowej, gdzie opracowali wyniki pomiarów w programie geodezyjnym C-Geo. Stażyści pokazali również swoim młodszym kolegom możliwości, jakie dają im programy AutoCad i QGis.

Młodzież kształcąca się w zawodzie technik renowacji elementów architektury miała okazję odbywać staż w Granadzie w firmie Artesania Nazari . Wykonywali rzeźbienia, pozłacanie i powielanie unikatowych detali architektonicznych znajdujących się w obiekcie zabytkowym wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jakim jest Alhambra. Nauczyli się bardzo wielu nowych rzeczy, mogli doskonalić swoje umiejętności i zdobywać nowe, ale przede wszystkim rezultatem swojej pracy i doświadczeniem zdobytym na stażu mogli podzielić się z kolegami po powrocie do szkoły. Uczniowie przywieźli ze sobą wytwarzane podczas stażu detale architektoniczne, udostępnili je swoim kolegom, na ich podstawie powstały szkice nowych detali. Z przywiezionych elementów architektonicznych zdjęto odciski, żeby można wykonać nowe formy do tworzenia odlewów na bazie przepięknych, ażurowych detali. 

Bardzo ważnym elementem prac renowatorskich, z którym uczniowie zapoznali się na stażu w Hiszpanii było zwilżanie formy silikonowej. W związku z tym uczniowie przygotowali dla swoich młodszych kolegów warsztaty. Pokazali na czym polega ta metoda stosowana w Hiszpanii.

„W celu zwilżenia formy silikonowej używamy zraszacza, napełnionego wodą. Dzięki temu odlew idealnie odchodził od formy i nie przyklejał się. Kolejnym etapem, przed zalaniem formy zaprawą gipsową, jest naniesienie za pomocą pędzelka małej ilości roztopionego gipsu i rozprowadzenie go w szczeliny. Jeśli odlew wymaga dodatkowego\drobnego retuszu należy napełnić mały pojemniczek woda oraz gipsem w bardzo małej ilości. Nasypać go tak, aby wystawał ponad lustro wody. Nie wolno mieszać mikstury, ponieważ wtedy straci swoje właściwości przydatne przy retuszu. Nakładamy gips małym pędzelkiem w miejscach, które tego wymagają. Jest to nowa metoda, której do tej pory nie znaliśmy. Ułatwia ona pracę i znacznie skraca czas schnięcia”.

Uczniowie, którzy odbyli staż w Irlandii opracowali poradniki „Moja przygoda z programem AutoCad”, w których przygotowali podstawowe zagadnienia związane z tym programem. Stał się on pomocny dla uczniów młodszych klas w przyswojeniu w przystępny sposób podstawowych aplikacji programu. Poradnik został przedstawiony młodszym uczniom podczas specjalnie zorganizowanych warsztatach prowadzonych przez uczniów odbywających staż w Irlandii.